اولین دایرةالمعارف دیجیتال از کتاب شریف «الغدیر» علامه امینی(ره)
۲ تیر ۱۴۰۳

ابوبکر بر پیکر حضرت فاطمه(س) نماز خواند

متن فارسی

از جعفر بن محمد (امام صادق ع) از پدرش از جدش آمده است که: فاطمه (ع) در شب وفات کرد، ابوبکر و عمر و جماعت زیادی به خانه علی آمدند، آنگاه ابوبکر به علی گفت: جلو بایست و بر جنازه ی زهرا نماز بخوان، علی گفت: نه به خدا قسم من جلو نمی ایستم، زیرا تو خلیفه ی رسول خدائی آنگاه ابوبکر جلو ایستاد و با چهار تکبیر بر زهرا نماز خواند!!!

ذهبی آن را از مصائبی شمرده که عبد الله بن محمد قدامی مصیصی آن را از مالک آورده است. و ابن عدی گفته است: همه ی احادیث او غیر محفوظ است. و ابن حبان گفته است: او اخبار را دگرگون می کرده و شاید بیش از صد و پنجاه حدیث به نام مالک ساخته است. و حاکم و نقاش گفته اند: او از مالک احادیث ساختگی زیاد روایت کرده است. و سمعانی در ” الانساب “گفته است: او اخبار را دگرگون می کرده و بگفتارش احتجاج نمی توان کرد. این دروغی که به نام امام پاک و راستگو ساخته شده مخالف با روایتی است که در تاریخ صحیح از عایشه آمده است که: علی فاطمه دختر رسول خدا را شبانه دفن کرد و ابوبکر از آن آگاه نشد تا آنکه دفن گردید، علی بن ابیطالب، خدا از او خشنود باد بر او نماز خواند. حاکم آن را صحیح شمرده و ذهبی به آن اعتراف کرده و حلبی در سیره ی نبوی جلد 3 صفحه ی 360 بنقل از واقدی گفته است: پیش ما ثابت شده که علی کرم الله وجهه فاطمه را شبانه دفن کرد و شخصا بر جنازه ی او نماز خواند در حالی که عباس و فضل نیز با او بودند و به کس دیگری خبر ندادند.

الغدیر فى الکتاب و السنه و الادب، ج‏5، ص:  556 و 557

متن عربی

28- عن جعفر بن محمد- الإمام الصادق- عن أبیه، عن جدّه قال: توفّیت فاطمة لیلًا، فجاء أبو بکر و عمر و جماعة کثیرة، فقال أبو بکر لعلیّ: تقدّم فصلّ، قال: لا و اللَّه لا تقدّمت و أنت خلیفة رسول اللَّه صلى الله علیه و آله و سلم، فتقدّم أبو بکر فصلّى أربعاً.

الغدیر فى الکتاب و السنه و الادب، ج‏5، ص: 557

عدّه الذهبی «1» من مصائب أتى بها عبد اللَّه بن محمد القدامی المصّیصی، عن مالک. و قال ابن عدی «2»: عامّة حدیثه غیر محفوظة، و قال ابن حبّان «3»: یُقلّب الأخبار لعلّه قلّب على مالک أکثر من مائة و خمسین حدیثاً، و قال الحاکم و النقّاش: روى عن مالک أحادیث موضوعة، و قال السمعانی فی الأنساب «4»: کان یقلّب الأخبار لا یُحتجّ به «5». میزان الاعتدال (2/70)، لسان المیزان (3/334).

هذه الأُکذوبة على الإمام الطاهر الصادق تخالف ما فی التاریخ الصحیح، عن عائشة قالت: دُفِنَتْ فاطمة بنت رسول اللَّه لیلًا، دفنها علیّ و لم یشعر بها أبو بکر رضى الله عنه حتى دُفنت، و صلّى علیها علیّ بن أبی طالب رضى الله عنه. مستدرک الصحیحین «6» (3/163)، صحّحه الحاکم و أقرّه الذهبی.

 و قال الحلبی فی السیرة النبویّة «7» (3/360): قال الواقدی: ثبت عندنا أنّ علیّا- کرّم اللَّه وجهه- دفنها لیلًا و صلّى علیها و معه العبّاس و الفضل، و لم یُعلموا بها أحداً.