اولین دایرةالمعارف دیجیتال از کتاب شریف «الغدیر» علامه امینی(ره)
۲۹ فروردین ۱۴۰۳

احتجاج اروی دختر حارث بن عبد المطلب با معاویه

متن فارسی

اروی دختر حارث بن عبد المطلب هنگامیکه بر معاویه وارد شد، درحالیکه پیر و فرتوت شده بود. معاویه پس از خوشامد گفتن و احوالپرسی از وی پرسید که بعد از ما حال تو چون بود؟
اروی گفت: ای برادرزاده من تو هر آینه در قبال حق نعمت ناسپاسی کردی! و در دوستی و رفاقت با پسر عمّت بد رفتاری نمودی! و خود را به غیر نام خود نامیدی! و امری را که حق تو نبود به دست گرفتی، چه تو و پدرانت هیچگونه سابقه خدمت نسبت به اسلام ندارید!
ابتداء آنچه را که محمّد آورد انکار نموده و کافر شدید؛ در نتیجه خداوند شما را منکوب و هلاک فرمود و روی خلق را از شما برگرداند تا اینکه حق به اهلش رسید و سخن خداوند برتری یافت و پیغمبر ما محمّد (ص) بر غم مشرکین بر دشمنانش نصرت و پیروزی یافت.
ما خاندان نبوت، از جهت بهره‌مندی از دین و قدر و منزلت بر خلق برتری و بزرگی جستیم تا آنکه خداوند پیامبر خود را بعد از زدوده شدن نسبتهای ناروا از او به دیگر سرای برد؛ و درجه‌اش را بلند فرمود و پسندیده و بزرگوارش داشت. بعد از در گذشت پیامبر، ما خاندان او در میان شما به منزله قوم موسی در دست فرعونیان در آمدیم که اولادشان را می‌کشتند و زنانشان را به اسیری می‌بردند! و پسر عم رسول خدا بعد از وفات حضرت چون هارون شد در دوران جدائیش از موسی! آنگاه که هارون از قوم خود شکوه به موسی برد و گفت: ای پسر مادرم! این قوم در غیاب تو، مرا خوار و زبون شمردند و نزدیک بود مرا بکشند. در نتیجه (جفاکاری شما) بعد از رسول خدا (ص) پراکندگی ما جمع نشد و دشواریهایمان آسان نگشت، ولی (بدانید) که سرانجام امر ما بهشت است و سرانجام شما آتش.

الغدیر فی الکتاب و السنه و الادب، ج‏10، ص: 237

متن عربی

66- دخلت أروى بنت الحرث بن عبد المطّلب على معاویة و هی عجوز کبیرة، فلمّا رآها معاویة قال: مرحباً بک و أهلًا یا خالة، فکیف کنت بعدنا؟ فقالت: یا بن أخی لقد کفرت ید النعمة، و أسأت لابن عمّک الصحبة، و تسمّیت بغیر اسمک، و أخذت غیر حقّک، من غیر دین کان منک و لا من آبائک، و لا سابقة فی الإسلام بعد أن کفرتم برسول اللَّه صلى الله علیه و آله و سلم، فأتعس اللَّه منکم الجدود، و أضرع منکم الخدود، و ردّ الحقّ إلى أهله و لو کره المشرکون، و کانت کلمتنا هی العلیا، و نبیّنا صلى الله علیه و آله و سلم هو المنصور، فولیتم علینا من بعده و تحتجّون بقرابتکم من رسول اللَّه صلى الله علیه و آله و سلم، و نحن أقرب إلیه منکم و أولى بهذا الأمر، فکنّا فیکم بمنزلة هارون من موسى، فغایتنا الجنّة و غایتکم النار.

العقد الفرید (1/164)، بلاغات النساء (ص 27) «2».