اولین دایرةالمعارف دیجیتال از کتاب شریف «الغدیر» علامه امینی(ره)
۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

بیعت و تهنیت صحابه و همسران پیامبر(ص) در روز غدیر

متن فارسی

مورخ، ابن خاوند شاه – متوفای 903 در “روضه الصفا” جزء دوم از جلد 1 ص 173 بعد از ذکر حدیث غدیر به این مضمون نگاشته: سپس رسول خدا صلی الله علیه و آله در خیمه اختصاصی خود جلوس فرمود و بر حسب امر آن حضرت امیرالمومنین علیه السلام در خیمه دیگر نشست، و امر فرمود به طبقات مردم که به خیمه آن جناب روند و او را تهنیت بگویند و پس از پایان تهنیت مردم، رسول خدا صلی الله علیه و آله به مادران اهل ایمان (زوجات خود) امر فرمود که آنها نیز به نزد آن حضرت روند و تهنیت بگویند و آنان نیز به این وظیفه اقدام نمودند، و از جمله کسانی که از صحابه به ان حضرت تهنیت گفت: عمر بن خطاب بود که به ان جناب گفت: گوارا باد تو را ای پسر ابی طالب صبح نمودی در حالی که مولای من و مولای تمام مردان و زنان با ایمان هستی.

غیاث الدین، متوفای 942 در ” حبیب السیر ” در جزء سوم از جلد 1 ص 144 باین مضمون نگاشته، سپس امیرالمومنین علیه السلام بر حسب امر رسول خدا صلی الله علیه و آله در خیمه که مخصوص آن جناب به پا شده بود قرار گرفت و مردم به دیدار و تهنیت او شتافتند و در میان آن عمر بن خطاب بود که به ان حضرت گفت: به به ای پسر ابی طالب، صبح کردی در حالی که مولای من و مولای هر مرد و زن با ایمان هستی، سپس پیغمبر صلی الله علیه و آله به مادران اهل ایمان (زوجات خود) امر فرمود که بر امیرالمومنین علیه السلام داخل شوند و او را تهنیت گویند.

(الغدیر فی الکتاب و السنه و الادب، ج‏1، ص: 509)

متن عربی

و قال المؤرِّخ ابن خاوند شاه «3» المتوفّى (903) فی روضة الصفا «4» فی الجزء الثانی من (مج 1/173) بعد ذکر حدیث الغدیر ما ترجمته:

 

ثمّ جلس رسول اللَّه فی خیمة تختصّ به، و أمر أمیر المؤمنین علیّا علیه السلام أن یجلس فی خیمة أخرى، و أمر إطباق «5» الناس بأن یهنِّئوا علیّا فی خیمته. و لمّا فرغ الناس عن

الغدیر فى الکتاب و السنه و الادب، ج‏1، ص: 510

التهنئة له أمر رسول اللَّه أمّهات المؤمنین بأن یَسِرنَ إلیه و یهنِّئنه ففعلن، و ممّن هنّأه من الصحابة عمر بن الخطّاب، فقال: هنیئاً لک یا ابن أبی طالب أصبحت مولای و مولى جمیع المؤمنین و المؤمنات.

و قال المؤرِّخ غیاث الدین «1» المتوفّى (942) فی حبیب السِّیَر «2» فی الجزء الثالث من (مج 1/144) ما معرّبه:

ثمّ جلس أمیر المؤمنین بأمر من النبیِّ صلى الله علیه و آله و سلم فی خیمة تختصّ به یزوره الناس و یهنِّئونه، و فیهم عمر بن الخطّاب، فقال: بخٍ بخٍ یا ابن أبی طالب أصبحت مولای و مولى کلِّ مؤمن و مؤمنة. ثمّ أمر النبیّ أمّهات المؤمنین بالدخول على أمیر المؤمنین و التهنئة له.