اولین دایرةالمعارف دیجیتال از کتاب شریف «الغدیر» علامه امینی(ره)
۹ خرداد ۱۴۰۳

حدیث خیبر

متن فارسی

رسول خدا (ص) در روز خیبر فرمود: همانا این پرچم را فردا به مردی میدهم که خداوند به دست او فتح و پیروزی را نصیبمان کند. او خدا و رسولش را دوست دارد و خدا و رسول خدا هم او را دوست دارند، مسلمانان در آنشب خواب از چشمانشان رخت بربسته بود، همه در این فکر و اندیشه بودند که کدامیک به این افتخار نایل میشوند؟  چون صبح شد، جمله به خدمت رسول خدا (ص) آمدند. هر یک به امید اینکه رسول خدا (ص) پرچم را بدو سپارد، ولی پیغمبر اکرم (ص) فرمود: علی کجاست؟ گفته شد که چشمانش درد میکند. فرمود: او را بیاورید و چون علی (ع) را آوردند، پیغمبر اکرم (ص) از آب دهان خود، به چشمان دردناک علی مالید و دعایش نمود، چشمان علی خوب شد و درد ساکت گشت، پیغمبر خدا پرچم را به علی داد.  علی (ع) عرض کرد: ای رسول خدا آیا با آنها بجنگم تا مانند ما (مسلمان) شوند؟ حضرت رسول (ص) جواب فرمود: با ملایمت به سوی آنان (اهل خیبر) روانه شو، ابتدا آنها را به اسلام دعوت نما و واجباتشان را گوشزد کن به خدا قسم اگر به وسیله تو کسی به حق هدایت شود از شتران سرخ مو برای تو ارزنده تر است و در روایت دیگر است: و خداوند فتح را نصیب او فرمود.

(الغدیر فی الکتاب و السنة و الادب ج2 ص76)

 

متن عربی

الغدیر فی الکتاب و السنه و الادب، ج 2، ص: 76

رووا هذه الأثارة و صحّحوها، لو نذکرهم بأجمعهم لجاء منه کتاب مفرد، و نحن نقتصر من المتون علی لفظ البخاری، ألا و هو:

إنَّ رسول اللَّه صلی الله علیه و سلم قال یوم خیبر: «لأُعطینَّ هذه الرایة غداً رجلًا یفتح اللَّه علی یدیه، یحبّ اللَّه و رسوله، و یحبّه اللَّه و رسوله».

قال: فبات الناس یدوکون «1» لیلتهم أیّهم یُعطاها، فلمّا أصبح الناس غَدَوا علی رسول اللَّه صلی الله علیه و سلم کلّهم یرجو أن یعطاها، فقال: «أین علیّ بن أبی طالب؟» فقیل: هو یا رسول اللَّه یشتکی عینیه. قال: «فأرسلوا إلیه»، فأُتی به، فبصق رسول اللَّه صلی الله علیه و سلم فی عینیه و دعا له، فبرأ حتی لم یکن به وجع، فأعطاه الرایة. فقال علیٌّ: «یا رسول اللَّه أُقاتلهم حتی یکونوا مثلنا؟».

فقال: «انفذ علی رسْلک حتی تنزل بساحتهم، ثمّ ادعهم إلی الإسلام، و أخبرهم بما یجب علیهم. فو اللَّه لأن یهدی اللَّه بک رجلًا خیرٌ لک من أن یکون لک حمر النِّعم- و فی لفظه الآخر: ففتح اللَّه علیه».