اولین دایرةالمعارف دیجیتال از کتاب شریف «الغدیر» علامه امینی(ره)
۱۳ اسفند ۱۴۰۲

حدیث (مدینه العلم…) و (لو لا علی…)

متن فارسی

رسول فرمود: انا مدینة العلم و علی بابها: من شهر علمم، و دروازه این شهر علی است. اثر این حدیث روشن است، چه علی از صحابه پرسش نکرد. و همگان ازاو پرسش کرده اند، او از کسی فتوی نخواست، و همه از او فتوی خواسته اند تا آنجا که عمر می گفت: لو لا علی لهلک عمر: اگر علی نبود، عمر نابود شده بود، و می گفت: خدایم برای مشکلی زنده نگذارد که ابو الحسن آنجا نباشد. و خدا هم فرموده است: بگو آنان که می دانند با آنان که نمی دانند برابرند؟
و هم با زهد و تقوی و نیکی و احسان، در صورتیکه علی اعلم آنان باشد، با تقوی تر آنان خواهد بود، چه خداوند فرماید: از میان بندگان، تنها دانشمندان هستند که ازخدا می ترسند.

الغدیر فی الکتاب و السنه و الادب، ج 4، ص: 95

متن عربی

و بالعلم و النبیُّ

قال: «أنا مدینة العلم و علیٌّ بابها»

و أثر ذلک بیِّنٌ؛ لأنّه علیه السلام لم یسأل من الصحابة أحداً و قد سألوه، و لم یستفتهم و قد استفتوه حتی إنّ عمر یقول: لو لا علیٌّ لهلک عمر، و یقول: لا أعاشنی اللَّه لمشکلة لیس لها أبو الحسن، و قد قال اللَّه تعالی: (قُلْ هَلْ یَسْتَوِی الَّذِینَ یَعْلَمُونَ وَ الَّذِینَ لا یَعْلَمُونَ ) «2».

و بالزهد و التقوی و البرِّ و الحسنی، فإذا کان أعلمهم فهو أتقاهم، و قال اللَّه تعالی: (إِنَّما یَخْشَی اللَّهَ مِنْ عِبادِهِ الْعُلَماءُ) «3».