اولین دایرةالمعارف دیجیتال از کتاب شریف «الغدیر» علامه امینی(ره)
۹ خرداد ۱۴۰۳

خدا ام کلثوم را به همسری تو درآورده است

متن فارسی

پاره ای از روایات جعلی در فضیلت عثمان:

13/ ابن ماجه این روایت را در ” سنن ” ثبت کرده است ازقول ابی مروان – محمد بن عثمان اموی عثمانی – از پدرش عثمان بن خالد – نواده عثمان بن عفان – از عبد الرحمن‌ بن ابی زناد از پدرش از اعرج از ابی هریره : ” پیامبر (ص) دم در مسجد به عثمان برخورد ، به او گفت : عثمان‌ ! اینک جبرئیل به من خبر داده که خدا ام کلثوم را به همسری تو در آورده است با همان مهریه و رفتاری که ‌با رقیه داشتی . ” چنانکه در تاریخ ابن کثیر هست ابن عساکر این را روایت‌ کرده است .

امینی گوید : چند صفحه ‌پیش روشن نمودیم که محمد بن عثمان در نقل روایت اشتباه می کرده و بر خلاف می گفته و از پدرش روایات نامعلوم و نادرست نقل کرده است و پدرش ” ثقه ” و مورد اعتماد نبوده و روایاتش غیر محفوظ بوده است و روایات جعلی نقل کرده و آنچه وی آورده قابل استناد و استدلال نیست. همچنین دیدیم که عبد الرحمن بن ابی زناد جزء کسانی که حدیث شناسان روایتش را حجت و قابل استناد می دانند نیست و سست روایت و پریشان گو است و روایتش غیر قابل استناد . برای مزید اطلاع، و احاطه کامل به ماهیت این راویان به تفصیلاتی که در جلد هشتم آمده مراجعه ‌فرمایید .

( الغدیر فی الکتاب و السنة و الادب  ج 9  ص  413 )

متن عربی

13- أخرج ابن ماجة فی سننه «1» (1/53)، عن أبی مروان محمد بن عثمان الأموی العثمانی، عن أبیه عثمان بن خالد حفید عثمان بن عفّان، عن عبد الرحمن بن أبی الزناد، عن أبیه، عن الأعرج، عن أبی هریرة: أنّ النبیّ صلی الله علیه و آله و سلم لقی عثمان عند باب المسجد فقال: یا عثمان هذا جبریل أخبرنی أنّ اللَّه قد زوّجک أُم کلثوم بمثل صداق رقیّة علی مثل صحبتها. و رواه ابن عساکر «2» کما فی تاریخ ابن کثیر «3» (7/211).

قال الأمینی: أسلفنا فیما مرّ صفحة (290) أنّ محمد بن عثمان یخطئ و یخالف و یروی عن أبیه مناکیر، و أنّ أباه لیس بثقة و أحادیثه غیر محفوظة، و أنّه حدّث بأحادیث موضوعة لا یجوز الاحتجاج به، و مرّ فی صفحة (295) أنّ عبد الرحمن بن

الغدیر فی الکتاب و السنه و الادب، ج 9، ص: 414

أبی الزناد لیس ممّن یحتجّ به أصحاب الحدیث، و أنّه ضعیف مضطرب الحدیث لا یُحتجّ بحدیثه، و علیک بمراجعة ما فصّلناه فی الجزء الثامن (ص 231- 234).