اولین دایرةالمعارف دیجیتال از کتاب شریف «الغدیر» علامه امینی(ره)
۲ تیر ۱۴۰۳

معاویه در تابوتی از آتش، در پایین‏ ترین طبقه دوزخ است

متن فارسی

5- در حدیث مشهوری آمده است که فرمود: «معاویه در تابوتی از آتش در پائین ترین طبقه دوزخ است و از آنجا داد می زند: ای خدای پر مهر! ای خدای نعمت بخش! اینک بدادم برس که قبلا سرپیچی نمودم و از تبهکاران بودم». «3»
6- ابوذر غفاری به معاویه می گوید: از پیامبر خدا (ص) در حالی که تو از کنارش می گذشتی، شنیدم که فرمود: خدایا! او را لعنت کن و او را جز با خاک (گور) سیر مگردان «1».
7- ابوذر غفاری به معاویه می گوید: از رسول خدا (ص) شنیدم که فرمود: … معاویه در آتش خواهد بود. معاویه می خندد و دستور می دهد ابوذر را زندانی کنند. روایت تاریخی آن به تمامی در جلد هشتم آمد.
8- از زبان پیامبر (ص) نقل شده که چون بر امت اسلام شکمباره ای که می خورد و سیر نمی شود حاکم گردد، امت باید از او بر حذر و در احتیاط باشد.
ابوذر می گوید: رسول خدا (ص) به من اطلاع داد که او معاویه است. یا به عبارتی دیگر فرمود: کار این امت به خرابی نمی رود جز در حکومت مردی فراخ معده و گشاده شکم! «2»

 

الغدیر فی الکتاب و السنه و الادب، ج 10، ص: 203

متن عربی

5-و فی الحدیث المرفوع المشهور أنّه صلی الله علیه و آله و سلم قال: «إنّ معاویة فی تابوت من نار فی أسفل درک منها ینادی: یا حنّان یا منّان الآن و قد عصیت قبل و کنت من المفسدین» «3».

6-عن أبی ذر الغفاری قال لمعاویة: سمعت رسول اللَّه صلی الله علیه و آله و سلم یقول و قد مررت به: «اللّهمّ العنه و لا تشبعه إلّا بالتراب» «4».

                        الغدیر فی الکتاب و السنه و الادب، ج 10، ص: 203

7-عن أبی ذر الغفاری قال لمعاویة: سمعت رسول اللَّه صلی الله علیه و آله و سلم یقول: «است معاویة فی النار». فضحک معاویة و أمر بحبسه.

راجع تمام الحدیث فی الجزء الثامن ص 305.

8-مرفوعاً: «إذا ولی الأُمّة الأعین «1» الواسع البلعوم، الذی یأکل و لا یشبع، فلتأخذ الأُمّة حذرها منه». قال أبو ذر: أخبرنی رسول اللَّه صلی الله علیه و آله و سلم بأنّه معاویة. و فی لفظ: «لا یذهب أمر هذه الأُمّة إلّا علی رجل واسع السرم، ضخم البلعوم».

راجع (ص 312) من الجزء الثامن الطبعة الأولی.