اولین دایرةالمعارف دیجیتال از کتاب شریف «الغدیر» علامه امینی(ره)
۳۰ تیر ۱۴۰۳

دروغ مؤلف «البدایه و النهایه» در مورد حدیث اولین مسلمان بودن حضرت علی(ع)

متن فارسی

نویسنده البدایه والنهایه در جلد 7 صفحه 334 کتابش حدیث صحیحی با اسناد امام احمد ترمذی درباره اسلام امیرالمومنین واینکه آن حضرت نخستین مسلمان و نماز گزار بوده، نقل کرده، سپس گوید: این حدیث از هر طریقی روایت شود صحیح نیست. و احادیث زیاد دیگری نیز در این باره رسیده که علی نخستین کسی است که اسلام را پذیرفت، ولی هیچیک از آنهاصحیح نیست… تا به آخر.
پاسخ علامه: آیا کسی نیست از این مرد بپرسد چرا هیچکدام آنها از هر طریق که روایت شود، صحیح نیست هر چند طریق آن صحیح،رجالش مورد وثوق، و حافظان حدیث حکم به صحت آن کرده و ارباب سیر بر نقل آن اتفاق داشته باشند و در میان صحابه نخستین و تابعین آنها، مسلم بوده باشد؟ با این حال چرا باید صحیح نباشد؟!

(الغدیر فی الکتاب و السنة و الادب ،ج 3،ص 309)

متن عربی

 ذکر فی «3» (7/334) حدیثاً صحیحاً بإسناد الإمام أحمد و الترمذی فی إسلام أمیر المؤمنین، و أنَّه أوّل من أسلم و صلّی، ثمَّ أردفه بقوله: و هذا لا یصحُّ من أیِّ و جهٍ کان روی عنه. و قد ورد فی أنَّه أوّل من أسلم من هذه الأمّة، أحادیث کثیرة لا یصحّ منها شی ءٌ .. إلخ.

الجواب: ألا مُسائل هذا الرجل لِمَ لا یصحُّ شی ء منها من أیّ وجهٍ کان، و الطرق صحیحة، و الرجال ثقات، و الحفّاظ حکموا بصحّته، و أرباب السیر أطبقوا علیه، و کان من المتسالم علیه بین الصحابة الأوّلین و التابعین لهم بإحسان؟

                        الغدیر فی الکتاب و السنه و الادب، ج 3، ص: 310