اولین دایرةالمعارف دیجیتال از کتاب شریف «الغدیر» علامه امینی(ره)
۹ خرداد ۱۴۰۳

دروغ های ابن تیمیه در کتاب منهاج السنه – شیعیان مسیلمه کذاب و طرفدارانش را دوست می‏ دارند

متن فارسی

14- گوید: مشهورترین کسانی که مرتد شدند، دشمنان ابی بکر الصدیق (رضی اللّه عنه) و پیروانشان مانند مسیلمه و تابعان او دیگرانند. و رافضیان اینان را دوست دارند، چنانکه بسیاری از بزرگانشان مانند این امامی مذهب (علامه حلی) و دیگران گفته اند. رافضیان اهل ردّه را بر حق می دانند، و می گویند، ابو بکر صدیق آنان را بنا حق کشته است 2/102 منهاج.
پاسخ- کاش کسی پیدا می شد از این مرد می پرسید کی به او خبر داده است که رافضیان، مسیلمه و طرفدارانش را دوست می دارند، در حالیکه هنوز او را دروغگو نامیده، مسیلمه کذّابش می گویند و اعمالش را افتضاح تلقی می کنند و شیعه از دروغهایش به تفصیل یاد کرده است. شیعیان نبوت را در انحصار خاتم پیغمبران محمّد سید الانبیاء (ص) دانسته، هر مدعی نبوتی غیر از او را کافر می دانند.
چه خوب بود بزرگانی که این سخن خلاف واقع را از آنها نقل کرده به ما نشان می داد، آیا او آنها را با این عقیده دیده است؟ چرا نام آنها را یاد نکرده؟
و چرا از آنها اسمی نیاورده، اصولا او که به نقل از آنها، اطمینان ندارد، و
پیوسته به بدگوئی آنان می پردازد، پس شاید در کتابهایشان دیده است؟! این کتابها کدام است؟ کجا است؟ از کی است؟ اما کتابهای بزرگ پیشوای آنها علامه حلی در علم کلام و عقائد همه موجود است چه آنها که خطی است و چه آنها که چاپی است آیا در کدامیک از آن کتابها این تهمت را می توان یافت بلی تنها در قوطی عطاری دشمنی های ابن تیمیه و در صندوق بدبینی های او، یعنی کتاب تهمت نامه اش. بارالها تنها نزد تو شکایت میکنیم. اللّهم الیک المشتکی.

        الغدیر فی الکتاب و السنه و الادب، ج 3، ص: 241

متن عربی

14- قال: أشهر الناس بالردّة خصوم أبی بکر الصدِّیق رضی الله عنه و أتباعه کمسیلمة الکذّاب و أتباعه و غیرهم، و هؤلاء تتولّاهم الرافضة کما ذکر ذلک غیر واحد من شیوخهم، مثل هذا الإمامیّ- یعنی العلّامة الحلّی- و غیره، و یقولون: إنّهم کانوا علی الحقِّ، و إنّ الصدّیق قاتلهم بغیر حقٍّ (2/102).

الجواب: لیت هناک مُسائلًا هذا الرجل عمّن أخبره بتولّی الرافضة لمسیلمة و نظرائه، و هم لا یفتئون یُسمّونه بالکذّاب، و یروون الفضائح من أعماله، و کتبهم مفعمة بمخاریقه، و هم لا یحصرون النبوّة إلّا بخاتمها محمد سید الأنبیاء- صلوات اللَّه علیه و آله و علیهم- و یکفِّرون من یدّعیها غیره.

و لیته دلّنا علی أولئک الشیوخ الذین نقل عنهم ذلک القول المائن، أو هل شافهوه بعقیدتهم؟ فِلمَ لم یذکر أسماءهم؟ و لِمَ لم یسمّ أشخاصهم؟ علی أنَّه غیر مؤتمن فی النقل عنهم، و هو لا یزال یتحرّی الوقیعة فیهم، أو أنَّه وجده فی کتبهم؟ فما

                        الغدیر فی الکتاب و السنه و الادب، ج 3، ص: 241

هی تلک الکتب؟ و أین هی، و لمن هی؟ و أمّا شیخهم الأکبر العلّامة الحلّی فهذه کتبه الکلامیّة و فی العقائد بین مخطوط و مطبوع، ففی أیٍّ منها توجد هذه الفریة؟ نعم لا توجد إلّا فی علبة عداء ابن تیمیّة، و فی عیبة مخازیه، أو فی کتاب مفتریاته، اللهمَّ إلیک المشتکی.