اولین دایرةالمعارف دیجیتال از کتاب شریف «الغدیر» علامه امینی(ره)
۲ تیر ۱۴۰۳

سفارش پیامبر(ص) به علی(ع) درباره خلفا

متن فارسی

از علی امیر المؤمنین رضی الله عنه آمده که: رسول خدا پیش از وفاتش مخفیانه به من فرمود: ابوبکر، سپس عمر، سپس عثمان و بعد از او من ولی امر و سرپرست مسلمین خواهیم بود!

از علی امیر المؤمنین آمده که: رسول خدا از دنیا نرفت، مگر آنکه با من عهد کرد که ابوبکر، سپس عثمان آنگاه من ولی امر و سرپرست مسلمین خواهیم بود، نهایت آنکه همگی با من موافقت نخواهند کرد.

 از امیر المؤمنین علی علیه السلام آمده که: خداوند این خلافت را با دست های ابوبکر افتتاح کرد و بعد از او عمر وعثمان را خلیفه قرار داد، و بعد از آنها خلافت را وسیله ی من با مهر نبوت محمد صلی الله علیه و آله ختم فرمود.

این سه روایت را محب الدین طبری، در ” الریاض النضره ” جلد 1 صفحه ی 33 به طور ارسال و بی سند آورده، سپس گفته است: بعید است که این احادیث درست باشد، زیرا علی از بیعت با ابوبکر تا شش ماه تخلف کرد و اگر بگوئیم که او در این مدت، این احادیث را فراموش کرده بود باز بعید است. به علاوه توقف او در امر عثمان بر تحکیم، نیز مؤید این حقیقت است و اگر رسول خدا با او پیمان بسته بود، قطعا مبادرت بر آن می کرد نه توقف.

الغدیر فى الکتاب و السنه و الادب، ج‏5، ص: 563 و 564

متن عربی

40- عن علیّ أمیر المؤمنین رضى الله عنه قال: لم یمتْ رسول اللَّه صلى الله علیه و آله و سلم حتى أسرّ إلیّ أنّ أبا بکر سیتولّى بعده، ثمّ عمر، ثمّ عثمان، ثمّ أنا.

41- عن علیّ أمیر المؤمنین قال: إنّ اللَّه فتح هذه الخلافة على یدی أبی بکر، و ثنّاه عمر، و ثلّثه عثمان، و ختمها بی بخاتمة نبوّة محمد صلى الله علیه و آله و سلم.

42- عن علیّ أمیر المؤمنین قال: ما خرج رسول اللَّه صلى الله علیه و آله و سلم من الدنیا حتى عهد

الغدیر فى الکتاب و السنه و الادب، ج‏5، ص: 564

إلیّ أنّ أبا بکر یلی الأمر بعده، ثمّ عمر، ثمّ عثمان، ثمّ إلیّ، فلا یجتمع علیّ.

 هذه الروایات الثلاث أخرجها محبّ الدین الطبری فی الریاض النضرة «1» (1/33) مرسلة غیر مسندة، فقال: قلت: و هذا الحدیث تبعد صحّته لتخلّف علیّ عن بیعة أبی بکر ستّة أشهر، و نسبته إلى نسیان الحدیث فی مثل هذه المدّة بعید، ثمّ توقّفه فی أمر عثمان على التحکیم ممّا یؤیّد ذلک، و لو کان عهد إلیه رسول اللَّه صلى الله علیه و آله و سلم بذلک لبادر و لم یتوقّف.