اولین دایرةالمعارف دیجیتال از کتاب شریف «الغدیر» علامه امینی(ره)
۲۳ تیر ۱۴۰۳

شفاعتی مثل شفاعت پیامبران

متن فارسی

از جابر بن عبد الله آمده که گفته است: پیش رسول خدا بودیم که فرمود: اینک مردی بر شما وارد می شود که خداوند، بعد از من، کسی را بهتر و برتر از او نیافریده، برایش شفاعتی همانند شفاعت پیامبران است. چیزی نگذشت که ابو بکر صدیق وارد شد، رسول خدا برخاست، او را برسید و در بر گرفت.

حافظ ابو بکر، خطیب بغدادی در سال 409 ه آن را از محمد بن عباس بن حسینابی بکر قصه گو، شنیده و گفته است: او شیخ فقیری بوده که در مسجد جامع منصور، و در سر راه ها و بازارها قصه گوئی می کرده است خدایا چه اهمیتی دارد جناب خطیب حدیثی را از یک آدم قصه گوی سر کوچه و بازار بگیرد؟ و چه ارزشی دارد حدیثی که ماخذش این است و دارای اصل محفوظی نیست؟ و اگر شان احادیث پیامبر اسلام همین است براسلام درود باد و بر حفاظ آن بینائی (چشمشان روشن).

الغدیر فى الکتاب و السنه و الادب، ج‏5، ص: 510 و 511

متن عربی

60- عن جابر بن عبد اللَّه قال: کنّا عند النبیّ صلى الله علیه و آله و سلم فقال: یطلع علیکم رجل لم یخلق اللَّه بعدی أحداً هو خیر منه و لا أفضل، و له شفاعة مثل شفاعة النبیّین، فما

الغدیر فى الکتاب و السنه و الادب، ج‏5، ص: 511

برحنا حتى طلع أبو بکر الصدّیق، فقام النبیّ صلى الله علیه و آله و سلم فقبّله و التزمه.

سمعه الحافظ أبو بکر الخطیب البغدادی سنة (409) عن محمد بن العبّاس بن الحسین أبی بکر القاصّ، و قال: کان شیخاً فقیراً یقصُّ فی جامع المنصور و فی الطرقات و الأسواق. راجع تاریخ بغداد (3/123).

سبحانک اللّهمّ ما خطر حافظ یأخذ من قاصٍّ مجهولٍ یقصُّ فی درر الطریق، و یکدُّ فی الأسواق؟ و ما قیمة حدیث هذا مأخذه و لا یوجد له أصل محفوظ؟ فإن کانت أحادیث نبیّ الإسلام هذا شأنها، فعلى الإسلام السلام، و على حفّاظها العفا.