اولین دایرةالمعارف دیجیتال از کتاب شریف «الغدیر» علامه امینی(ره)
۹ خرداد ۱۴۰۳

علت نزول سوره «هل أتیٰ»

متن فارسی

ضمنا همو (حضرت علی(ع)) است که مسکین و یتیم و اسیر را بر خود ایثار کرد و هر سه شب، تنها خوراک موجود خود را که براى افطار ذخیره داشت، بدانها بخشید، و خداى عز و جل چنین نازل فرمود: «وَ یُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى‏ حُبِّهِ مِسْکِیناً وَ یَتِیماً وَ أَسِیراً» و به پیامبرش خبر داد که پاداش این عمل بهشت است. داستان مفصل است و فضیلت آن بسیار.

[divider]

و اما در سوره هل اتى چنین آمده است: یُوفُونَ بِالنَّذْرِ وَ یَخافُونَ یَوْماً کانَ شَرُّهُ مُسْتَطِیراً وَ یُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى‏ حُبِّهِ مِسْکِیناً وَ یَتِیماً وَ أَسِیراً

: «آنان به نذر خود وفا مى‏کنند و از روزى که شر آن انکار ناپذیر است بیم دارند و غذا را با آنکه دوست دارند، به مستمند و یتیم و اسیر مى‏دهند» «1».

متن عربی

الغدیر فى الکتاب و السنه و الادب، ج‏4، ص: 95

فهو الذی آثر المسکین و الیتیم و الأسیر على نفسه مخرجاً قوته کلّ لیلة إلیهم عند فطره، حتى أنزل اللَّه تعالى: (وَ یُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى‏ حُبِّهِ مِسْکِیناً وَ یَتِیماً وَ أَسِیراً) «4». فأخبر نبیّه وعده علیه الجنّة. و الحدیث طویل و فضله کثیر

[divider]

الغدیر فى الکتاب و السنه و الادب، ج‏5، ص: 650

و أمّا هل أتى ففیها قوله النازل فیهم: (یُوفُونَ بِالنَّذْرِ وَ یَخافُونَ یَوْماً کانَ شَرُّهُ مُسْتَطِیراً* وَ یُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى‏ حُبِّهِ مِسْکِیناً وَ یَتِیماً وَ أَسِیراً) «1»، و قد بسطنا القول فی أنّها نزلت فیهم- صلوات اللَّه علیهم- فی الجزء الثالث (ص 107- 111)