اولین دایرةالمعارف دیجیتال از کتاب شریف «الغدیر» علامه امینی(ره)
۸ خرداد ۱۴۰۳

علی علیه السلام در جنگ احد

متن فارسی

حافظ محمد بن عبدالعزیز جنابذی حنبلی در کتاب” معالم العتره “به طور مروفوع از قیس و او از پدرش نقل کرده است که او از علی بن ابی طالب رضی الله عنه شنیده که می فرمود: در روز جنگ احد شانزده ضربت بر من وارد شد در چهار ضربت از پای در آمدم و بر زمین افتادم مردی خوش صورت و نیک چهره و خوشبو نزد من آمد و بازویم را گرفت و مرا از جای بلند کرد و فرمود روی به دشمن آور تو در حال پیروی از دستور خدا و رسول هستی و آن دو از تو خوشنودند بعد از آن نزد رسول خدا آمدم و جریان را به آنحضرت گفتم. رسول خدا فرمود: ای علی خداوند دیدگانت را روشن گرداند او جبرئیل بوده است.    

(الغدیر فی الکتاب و السنة و الادب ج 2 ص 151)

متن عربی

الغدیر فی الکتاب و السنه و الادب، ج 2، ص: 151

کما فی الإصابة و تهذیب التهذیب.

و من روایاته عن والده ما

أخرجه الحافظ محمد بن عبد العزیز الجنابذی الحنبلیّ، فی کتاب معالم العترة، مرفوعاً إلی قیس، عن أبیه: أنَّه سمع علیّا رضی الله عنه یقول:

 «أصابتنی یوم أُحد ستّ عشرة ضربة، سقطت إلی الأرض فی أربع منهنّ، فجاء رجل حسن الوجه، طیّب الریح، فأخذ بضَبعی فأقامنی، ثمّ قال: أقبل علیهم فإنّک فی طاعة اللَّه و طاعة رسوله، و هما عنک راضیان.

قال علیٌّ: فأتیت النبیَّ صلی الله علیه و آله و سلم فأخبرته فقال: یا علیُّ أقرَّ اللَّه عینک ذاک جبریل». کفایة الطالب طبعة مصر (ص 37)، نور الأبصار «1» (ص 87).