اولین دایرةالمعارف دیجیتال از کتاب شریف «الغدیر» علامه امینی(ره)
۶ مهر ۱۴۰۲

معاویه و ابوسفیان می‏ گفتند خدا و پیامبرش دروغ می‏ گویند

متن فارسی

60- ابن عباس، در صفین در نطقی چنین می گوید: «پسر زن جگر خوار دیده در جنگ علیه علی بن ابیطالب جمعی از فرومایگان و اراذل شام مددکار اویند در جنگ علیه پسر عمو و داماد پیامبر خدا (ص) و اولین کسی که با او نماز خوانده است بدری یی که در همه نبردهای پر افتخار و فضیلت آور همراه رسول خدا (ص) بوده است، و معاویه و ابو سفیان در آن زمان دو مشرک بت پرست بوده اند. بدانید که به خدائی سوگند که هستی را به تنهائی تحت سلطه و به ظهور آورده و سزاوار سلطنت بر هستی گشته علی بن ابیطالب همراه رسول خدا (ص) می جنگید، علی می گفت: خدا و پیامبرش راست می گویند. و معاویه و ابو سفیان می گفتند: خدا و پیامبرش دروغ می گویند. معاویه در این موقعیت که امروز دارد نیکروتر و پرهیزکارتر و راه یافته تر و بر صواب تر از موقعیت هایش در آن هنگام نیست.
بنابر این، شما را سفارش می کنم که پرهیزگاری نمائید و خدا ترس باشید و کوشا و قاطع و مقاوم. زیرا شما بر حق (و بر راه اسلام) هستید و آن جماعت بر باطلند.» «2»
داستان لعنت ابن عباس بر معاویه در روز عرفه و در اجتماع عمومی، در همین جلد خواهد آمد.

الغدیر فی الکتاب و السنه و الادب، ج 10، ص: 234

متن عربی

                        الغدیر فی الکتاب و السنه و الادب، ج 10، ص: 234

60- من خطبة لابن عبّاس بصفّین: إنّ ابن آکلة الأکباد قد وجد من طغام أهل الشام أعواناً علی علیّ بن أبی طالب ابن عمّ رسول اللَّه و صهره، و أوّل ذکر صلّی معه، بدریّ قد شهد مع رسول اللَّه- صلّی اللَّه علیه- کلّ مشاهده التی فیها الفضل، و معاویة و أبو سفیان مشرکان یعبدان الأصنام، و اعلموا: و اللَّه الذی ملک الملک وحده فبان به و کان أهله، لقد قاتل علیّ بن أبی طالب مع رسول اللَّه- صلّی اللَّه علیه-، و علیّ یقول: صدق اللَّه و رسوله، و معاویة و أبو سفیان یقولان: کذب اللَّه و رسوله، فما معاویة فی هذه بأبرّ، و لا أتقی، و لا أرشد، و لا أصوب منه فی تلکم «2»، فعلیکم بتقوی اللَّه، و الجدّ، و الحزم، و الصبر، و إنّکم لعلی الحقّ، و إنّ القوم لعلی الباطل.

کتاب صفّین (ص 360)، شرح ابن أبی الحدید (1/504) «3».

و سیوافیک حدیث لعن ابن عبّاس معاویة یوم عرفة فی المجتمع العام.