اولین دایرةالمعارف دیجیتال از کتاب شریف «الغدیر» علامه امینی(ره)
۳ مرداد ۱۴۰۳

فرشتگان مانند ابوبکر لباس پوشیدند

متن فارسی

از ابن عباس بطور مرفوع آمده است: جبرئیل بر من نازل شد و لباس پوشیده داشت که سوراخ سوراخ (ژنده) بود به او گفتم: چرا با این ریخت بر من نازل شدی؟ گفت: خداوند به ملائکه آسمان فرمان داده که به این شکل در آیند چون ابوبکر در زمین به چنین شکل در آمده است.

خطیب در تاریخش جلد 5 صفحه 442 از طریق محمد بن عبد الله اشنانی کذاب حدیث ساز، از حنبل بن اسحاق، از وکیع، آن را آورده و گفته است: چقدر اشنانی از توفیق دور است و دلیلآن این است که او از حنبل و او از وکیع روایت می کند در صورتی که نه حنبل از وکیع روایتی کرده و نه اصلا او را دیده است و شک ندارم که این مرد چیزی جز حدیث سازی ندارد که از بعضی از شیوخ ما شنیدم که می گفت: او حدیث می ساخته است.تا اینکه می گوید: او اسناد صحیح را از بعضی از کتب گرفته و بر اساس آن این مصیبتها را ساخته است.و از خدا سلامت در دین و دنیا را خواهانیم.

الغدیر فى الکتاب و السنه و الادب، ج‏5، ص: 497

متن عربی

 34- عن ابن عبّاس مرفوعاً: اللّهمّ اعطف علیّ ابن عمّی علیاً. فأتاه جبریل فقال: أ وَ لیس فعل بِکَ ربّک؟ قد عضدک بابن عمّک علیّ و هو سیف اللَّه على أعدائه، و بأبی بکر الصدّیق و هو رحمة اللَّه، و عمر الفاروق، فأعدّهم وزراء، و شاورهم فی أمرک، و قاتل بهم عدوّک، و لا یزال دینک قائماً حتى یثلبه رجل من بنی أُمیّة.

 من موضوعات عمرو بن الأزهر العتکی البصری، أخرجه الحاکم فی المستدرک من طریقه و قال: عمرو یضع، و زکریّا- بن یحیى بن حویثرة- قال ابن معین: رجل سوء، یستأهِل أن یُحفَر له بئر فیلقى فیها، و الألیَق نسبة هذا الحدیث إلیه «4».