اولین دایرةالمعارف دیجیتال از کتاب شریف «الغدیر» علامه امینی(ره)
۶ مهر ۱۴۰۲

قلم و دوات بیاورید

متن فارسی

12-ابن عساکر از عبد الرحمن بن ابی بکر از رسول خدا آورده است که فرمود: “برایم قلم و کتف بیاورید تا برای شما کتابی بنویسم که بعد از آن هرگز گمراه نشوید ” پس فرمود: “خدا و مومنان اباء دارند مگر ابو بکر را.”

13- از عایشه آمده که رسول خدا در آن مرضى که در آن فوت کرد به من فرمود: پدر و برادرت را پیشم حاضر کن تا کتابى بنویسم، زیرا مى‏‌ترسم آرزو کننده‏‌اى آرزو کند و گوینده‌‏اى بگوید: من برترم در صورتى که خدا و مؤمنان اباء دارند مگر ابو بکر را.

مسلم و احمد و دیگران، از طرقى از عایشه آن را آورده‌‏اند و در بعضى از آنها چنین آمده است که: رسول خدا در آن مرضى که در آن فوت کرد به من فرمود:
عبد الرحمن بن ابى بکر را پیشم حاضر کن تا براى ابى بکر کتابى بنویسم که هیچ کس با او اختلاف نکند، آنگاه فرمود: پناه بر خدا اگر مؤمنان درباره ابو بکر اختلاف نمایند.
و در عبارتى از عبد اللّه بن احمد چنین آمده است: خدا و مؤمنان اباء دارند که درباره تو اى ابو بکر اختلاف شود «3».

(الغدیر فی الکتاب و السنة و الادب  ج 5 ص 542)

متن عربی

12- أخرج الحاکم «5» عن عبد الرحمن بن أبی بکر، عن رسول اللَّه صلى الله علیه و آله و سلم أنّه قال: ائتنی بدواة و کتف أکتب لکم کتاباً لن تضلّوا بعده أبداً، ثم قال: یأبى اللَّه و المؤمنون إلّا أبا بکر. کنز العمّال «6» (6/139).

13- عن عائشة قالت: قال لی رسول اللَّه صلى الله علیه و آله و سلم فی مرضه الذی مات فیه: ادعی لی أباکِ و أخاکِ حتى أکتب کتاباً، فإنّی أخاف أن یتمنّى متمنٍّ و یقول قائل: أنا أولى، و یأبى اللَّه و المؤمنون إلّا أبا بکر.

أخرجه «7» مسلم و أحمد و غیره من طرق عنها، و فی بعضها: قال لی رسول اللَّه صلى الله علیه و آله و سلم فی مرضه الذی مات فیه: ادعی لی عبد الرحمن بن أبی بکر، أکتب لأبی بکر کتاباً لا یختلف علیه أحد، ثمّ قال: دعیه معاذ اللَّه أن یختلف المؤمنون فی أبی بکر.

و فی لفظ عن عبد اللَّه بن أحمد: أبى اللَّه و المؤمنون أن یُختَلَف علیک یا أبا بکر،

الغدیر فى الکتاب و السنه و الادب، ج‏5، ص: 543

 الصواعق لابن حجر «1» (ص 13)، شرح مشارق الأنوار (2/258).