اولین دایرةالمعارف دیجیتال از کتاب شریف «الغدیر» علامه امینی(ره)
۳۰ تیر ۱۴۰۳

مسأله خلافت در سقیفه

متن فارسی

…پس اگر این نصوص درست بوده و خلافت پیمانی از ناحیه خدا است و جبرئیل آن را آورده و آسمان ها در برابرش لرزیدند و فرشتگان به آن ندا در دادند و پیامبر اکرم آن را اعلام فرمود و خدا و رسول و مؤمنان جز ابوبکر را نخواستند، پس مجوز او در آنچه که به طور صحیح از او در صحیح بخاری در باب فضیلت ابوبکر آمده چه بوده، که در روز سقیفه خطاب به حاضران گفته است”: با عمر بن خطاب یا ابو عبیده ی جراح بیعت جراح بیعت کنید.”؟! و در تاریخ طبری جلد 3 صفحه 209 آمده که ابوبکر گفته است “: این عمر و اینهم ابو عبیده است با هر کدام خواستید بیعت کنید.”!! و در صفحه ی 201 همان کتاب و مسند احمد جلد 1 صفحه ی 56 چنین آمده است: برای شما یکی از این دو مرد را می پسندم، حال هر کدام را که می خواستید (انتخاب کنید) آنها عمر و ابو عبیده هستند. و در” الامامۀ و السیاسۀ ” جلد 1 صفحه ی 7 چنین آمده است: من شما را به سوی ابو عبیده یا عمر دعوت می کنم و هر دو را برای شما و دینتان می پسندم و هر دو برای آن شایستگی دارند. و در صفحه ی 10 گفته است: من درباره ی یکی از این دو مرد: ابو عبیده ی جراح و یا عمر برای شما خیر خواهی می کنم، پس با هر کدامشان خواستید بیعت کنید.”

امینی می گوید:

به به، این مجد و شرف و این عزت و بزرگی و افتخار و کرامت برای پیامبر اکرم و اسلام و مسلمین کافی است که مثل ابو عبیده ی جراح که جز او و ابو طلحه کسی در مدینه دارای شغل مقدس گور کنی نبوده خلیفه ی مسلمین و جانشین رسول خدا باشد!!! چقدر این امت خوشبخت است که در میان گور کنهایش کسی وجود دارد که بعد از پیامبر اکرم جانشین او می شود و این خلاء را پر می کند و پیشوای مردم در امر دین می گردد!! چرا او با آنکه امین است خلیفه ی مسلمین نباشد در صورتی که معاویۀ بن ابی سفیان به خاطر امین بودن و دانشش چنانکه گذشت امید می رفت که پیامبر باشد؟!! فقط این حقیقت برایم روشن نیست: آن زمان که ابو بکر خلافت اسلامی را به ابو عبیده می بخشید وضع آسمان ها چگونه بوده است؟!! در صورتی که هنگامی که رسول خدا خلافت را برای علی درخواست کرده بود (چنانکه در روایات ساختگی گذشته است ) آسمان ها لرزیده و فرشتگان به فغان آمده بودند و خداوند امتناع فرموده بود که جز ابوبکر کسی خلیفه باشد!!! و حال آنکه پیامبر اکرم با دستور صریح خداوند توانا او را نازل بمنزله ی خود قرار داده بود. آری جا داشت آسمان ها از این کار درهم فرو ریزند و زمین شکافته شود و کوه ها منهدم گردند.

-24 چه چیز مجوز این بود که ابوبکر در مقابل این گفته ی عمر” دستت را بگشا تا با تو بیعت کنم “بگوید: بلکه تو ای عمر! دستت را بگشا، زیرا تو در امر خلافت از من نیرومندتر هستی؟! در صورتی که هر کدام از آنها می خواستند دست دیگری را باز کنند و با او بیعت نمایند و بالاخره عمر دست ابوبکر را گشود و با او بیعت کرد و به او گفت: تو نیروی مرا هم داری!!

-25 چگونه ابوبکر خلافت را مخصوص به مهاجران و وزارت را متعلق به انصار می داند و می گوید “: زمامداران از ما و وزیران از شما؟”

-26 چه چیز برای ابوبکر جائز شمرده که بگوید”: من زمام این امر (خلافت) را به عهده گرفتم در صورتی که نسبت به آن بی علاقه بودم به خدا قسم دوست می دارم که برخی از شما به جای من عهده دار آن بودید؟ ” چگونه ابوبکر چیزی را که خدا برایش قرار داده و جبرئیل آن را آورده و به رسول خدا خبر داده کراهت دارد و دوست می دارد که دیگری به جای او عهده دار آن باشد؟ در صورتیکه او بین رسول خدا و آرزویش آنگاه که از خدا درخواست کرده بود که خلافت را برای علی قرار بدهد، حائل گردید و خداوند برای درخواست پیامبرش ارجی قائل نشد و جز ابوبکر را شایسته ی این مقام ندانست؟!

-27 چه چیز استعفای ابوبکر را تجویز می کرد که مکرر بگوید “: دست از من بردارید، دست از من بردارید که من بهتر از شما نیستم نیازی به بیعت شما ندارم از بیعتم صرفنظر کنید؟!” او چگونه برای مردم آزادی در قبول استعفایش و رد آنچه را که خدا و پیامبر برایش خواسته اند، قائل است؟!

-28 علت اینکه تا سه روز از مردم کناره گرفته بود و هر روزی یکبار بر مردم آشکار می شد و می گفت “: بیعتم را از شما برداشتم با هر کس که می خواهید بیعت کنید با آنکه تا هفت روز مردم را مخیر کرده بود، روی چه اصلی بوده است؟! اصلا او چگونه این حق را به خودش می دهد: بیعتی را که با مردم در مورد خلافت کرده پس بگیرد و استعفا نماید در صورتی که خدا و مؤمنان جز او را شایسته ی این کار نمی دانند؟! به علاوه او چگونه می تواند سرنوشت مردم را به دست آنها بسپرد در صورتیکه خواسته ی رسولخدا در این مورد، رد شده و در آسمان ها روزی که پیامبر اکرم خواسته اش را آشکار کرد واقع شد آنچه که واقع شد؟!!

-29 عذر ابوبکر در خطبه اش چه بوده که گفته است “: ای مردم! این علی بن ابیطالب است که از ناحیه ی من بیعتی بگردنش نیست و او در کارش مختار است، آگاه باشید که همگی در بیعتتان مختارید و اگر برای خلافت کسی جز مرا شایسته می دانید، من نخستین کسی هستم که با او بیعت خواهم کرد؟! شاید مقتضای آزادی در رأی پیرامون بیعت، ایجاب کرده که حوادثی پدید آید آنچه را که در آسمان ها پدید آید آنچه را که در آسمان ها پدید آمده بوده در برابر آن ناچیز باشد از قبیل اینکه: عمر پیش ابوبکر دوید و چنان سر صدا راه انداخت که دو گوشه ی دهانش کف کرده بود، به حباب بن منذر بدوی که مخالف بیعت با ابوبکر بوده گفته شد: خدا ترا بکشد، بینی حباب شکسته و دستش آسیب دید، درباره ی سعد رئیس خزرجیان داد زدند که: او را بکشید خدا او را بکشد که او منافق است، قیس بن سعد عمر را گرفت و به او گفت: به خدا قسم اگر یک مو از او کم شود، دندانهایت را خورد خواهم کرد، زبیر در حالی که شمیرش را کشیده داشت گفت: شمشیر را در غلاف نخواهم کرد تا با علی بیعت شود، عمر گفت: این سگ (زبیر) را دور کنید، مردم شمشیر را از دستش گرفتند و آن را به سنگ زدند، در اثر فشار سینه ی مقداد را مصدوم کردند، به خانه ی نبوت هجوم بردند و در خانه ی زهرا را باز کردند و کسانیکه در آن بودند به زور، به خاطر بیعت بیرون آوردند، عمر با مقداری آتش به سوی خانه ی فاطمه رفت و به اهل خانه گفت: از خانه بیرون می آئید یا خانه را با اهلش آتش بزنم؟! فاطمه از پشت پرده بیرون آمد در حالی که با صدای بلند گریه می کرد و می گفت “: ای پدر! ای رسول خدا! ببین بعد از تو از پسر خطاب و پسر ابو قحافه چه می کشیم”! علی علیه السلام را به خاطر بیعت گرفتن همانند شتر سرکش، کشان کشان به مسجد بردند و به او گفتند: بیعت کن و گر نه کشته خواهی شد! او خود را به قبر برادرش رسول خدا چسبانید و در حال گریه می گفت “: ای پسر مادرم، مردم مرا ضعیف شمردند و بیم آن می رفت که مرا بکشند ” و صدها حوادثی نظیر آنچه که گفته شد و شاید این همه اصرار از ناحیه ی خدا و فرشتگان و مؤمنان در اینکه خلافت جز شایسته ی ابوبکر نیست، دروغی است که به نام خدا و پیامبر و مؤمنان ساخته شده و یا آنکه درست است نهایت آنکه مقید به اراده و خواست خود ابوبکر است، خیر، این مطلب جز دروغ بنام خدا چیز دیگر نیست!

-30 مجوز عمر چه بوده که بعد از وفات رسول خدا به ابو عبیده ی جراح گفت: دستت را بده تا با تو بیعت کنم، زیرا طبق فرموده ی رسول خدا تو امین این امتی؟ آنگاه ابو عبیده به عمر گفت: از آن روزی که اسلام آوردم چنین لغزشی از تو ندیده بودم، آیا با من بیعت می کنی در صورتی که میان شما صدیق و ثانی اثنین (دومی دوتا- ابوبکر-) است. پس با در دست داشتن این همه نصوص چه چیز او را وادار به این خلاف بزرگ کرده است و اصلا در برابر این نص مؤکد الهی این گونه استبداد رأی چرا؟ و البته برای آن نظائر بسیار است.

-31 و چگونه عمر کار مسلمین را به شوری می گذارد و می گوید: هر کس با امیری از غیر راه شوری بیعت کند، بیعتش و بیعت کسی که با او بیعت کرده ارزش ندارد و در معرض کشته شدن خواهد بود؟!

(الغدیر فی الکتاب و السنة و الادب ج 5 ص 580 تا 584)

متن عربی

23- ثمّ إن صحّت تلکم النصوص و کانت الخلافة عهداً من اللَّه سبحانه، و جاء به جبریل و ارتجّت دونه السموات، و هتفت به الملائکة، و صدع به النبیّ الکریم، و أبی اللَّه و رسوله و المؤمنون إلّا أبا بکر، فما المبرّر له ممّا صحّ عنه فی صحیح البخاری «3» فی باب فضل أبی بکر من قوله یوم السقیفة- مخاطباً الحضور-: فبایعوا عمر بن الخطّاب أو أبا عبیدة الجرّاح؟ و فی تاریخ الطبری «4»: (3/209): قال أبو بکر: هذا عمر و هذا أبو عبیدة، فأیّهما شئتم فبایعوا.

الغدیر فی الکتاب و السنه و الادب، ج 5، ص: 581

و فی (ص 201) «1»، و مسند أحمد «2» (1/56): إنّی قد رضیت لکم أحد هذین الرجلین، فأیّهما شئتم: عمر أو أبا عبیدة.

و فی الإمامة و السیاسة «3» (1/7): إنّما أدعوکم إلی أبی عبیدة أو عمر، و کلاهما قد رضیت لکم و لهذا الأمر، و کلاهما له أهل. و فی (ص 10) قال: إنّی ناصح لکم فی أحد الرجلین: أبی عبیدة بن الجراح أو عمر، فبایعوا من شئتم منهما.

قال الأمینی: بخٍ بخٍ، حسب النبیّ الأعظم مجداً و شرفاً، و الإسلام عزّا و منعةً، و المسلمین فخراً و کرامة، استخلاف مثل أبی عبیدة الجرّاح و لم یکن إلّا حفّاراً مکیاً یحفرُ القبور بالمدینة، و کان فیها حفّاران لیس إلّا و هما أبو عبیدة و أبو طلحة، فما أسعد حظّ هذه الأمّة أن یکون فی حفّاری قبورها من یشغل منصّة النبی صلی الله علیه و آله و سلم بعده، و یسدّ ذلک الفراغ، و یکون هو مرجع العالم فی أمر الدین و الدنیا، و أیّ وازعٍ یمنع أبا عبیدة من أن یکون خلیفةً لائتمانه؟ بعد ما کاد معاویة بن أبی سفیان أن یکون نبیّا و یُبعث لائتمانه و علمه، کما مرّ فی (ص 308).

غیر أنّی لست أدری ما کانت الحالة یوم ذاک فی السموات عند إیهاب أبی بکر الخلافة الإسلامیّة لأبی عبیدة؟ و هی کانت ترتجّ و الملائکة تهتف، و اللَّه یأبی إلّا أبا بکر مهما سألها النبیّ صلی الله علیه و آله و سلم لعلیّ علیه السلام، و قد أنزله منزلة نفسه نصّا من اللَّه العزیز. نعم؛ کان حقّا علی السموات أن یتفطّرن منه و تنشقّ الأرض و تخرّ الجبال هدّا.

24- و ما الذی جوّز لأبی بکر قوله لعمر- بعد قوله له: أبسط یدک یا أبا بکر فلأُبایعک-: بل أنت یا عمر فأنت أقوی لها منّی؟ و کان کلّ واحد منهما یرید

الغدیر فی الکتاب و السنه و الادب، ج 5، ص: 582

صاحبه یفتح یده یضرب علیها، ففتح عمر ید أبی بکر، و قال: إنّ لک قوّتی مع قوّتک «1».

25- و کیف کان یری أبو بکر الأمر للمهاجرین و یجعل للأنصار الوزارة، و یقول: منّا الأمراء و منکم الوزراء؟ تاریخ الطبری «2» (3/199، 208)، الریاض «3» (2/162، 163).

26- و ما الذی سوّغ لأبی بکر قوله: إنّی ولیتُ هذا الأمر و أنا له کاره، و اللَّه لوددت أنّ بعضکم کفانیه. صفة الصفوة «4» (1/99).

کیف کان یکره أمراً جعله اللَّه له، و جاء به جبریل، و أخبر به النبیّ الطاهر؟ ثمّ کیف کان یودّ أن یکفیه غیره؟ و قد حیل بین النبیّ و بین أمله مهما سأله اللَّه لعلیّ، و لم یجعل اللَّه لمشیئة نبیّه فی الأمر قیمة، و أبی إلّا أبا بکر.

27- و ما المسوّغ لأبی بکر فی استقالته الخلافة من الناس، و قوله مرّة بعد أخری: أقیلونی أقیلونی لست بخیرکم «5»، و قوله: لا حاجة لی فی بیعتکم أقیلونی بیعتی «6». فکیف کان یری للناس فی إقالته اختیاراً، و لردّه ما شاء اللَّه و عهده لنبیّه مساغاً؟

28- و ما کان وجه احتجابه عن الناس ثلاثاً، یشرف علیهم کلّ یوم یقول:

الغدیر فی الکتاب و السنه و الادب، ج 5، ص: 583

أقلتکم بیعتی فبایعوا من شئتم «1»؟ أو یخیّر الناس سبعة أیّام؟ کیف کان یری لنفسه خیاراً فی حلّ عقد بیعته عن رقاب الناس و إقالتهم، و قد أبی اللَّه و المؤمنون إلّا إیّاه؟ ثمّ کیف یکل أمر الأمّة إلی مشیئتها و قد رُدّت مشیئة النبیّ صلی الله علیه و آله و سلم فی ذلک؟ و وقع فی السموات ما وقع یوم أعرب صلی الله علیه و آله و سلم عن أُمنیّته.

29- و ما کان عذره فی قوله من خطبة له: أیّها الناس هذا علیّ بن أبی طالب لا بیعة لی فی عنقه و هو بالخیار من أمره، ألا و أنتم بالخیار جمیعاً فی بیعتکم، فإن رأیتم لها غیری فأنا أوّل من یبایعه. السیرة الحلبیة «2» (3/389).

لعلّ الحریة فی الرأی حول البیعة حدثت بعد ما وقع دونها ما وقع فی السموات و الأرض؛ بعد ما هرول عمر بین یدی أبی بکر و نبر «3» حتی أزبد شدقاه؛ بعد ما قیل لحباب بن المنذر البدوی مخالف تلک البیعة: إذن یقتلک اللَّه؛ بعد ما حُطّم أنف الحباب و ضُرب یده؛ بعد ما نودی علی سعد أمیر الخزرج: اقتلوه قتله اللَّه إنّه منافق؛ بعد ما أخذ قیس بن سعد لحیة عمر قائلًا: و اللَّه لو حصصت منه شعرة ما رجعت و فی فیک واضحة؛ بعد ما قال الزبیر و قد سلّ سیفه: لا أغمده حتی یُبایَع علیّ؛ بعد ما قال عمر: علیکم الکلب- یعنی الزبیر- فأخذ السیف من یده و ضُرب به علی الحجر؛ بعد ما دافعوا مقداداً فی صدره؛ بعد التهاجم علی دار النبوّة و کشف بیت فاطمة و إخراج من کان فیه للبیعة عنوةً؛ بعد ما أقبل عمر بقبس من نار إلی دار فاطمة، بعد ما قال عمر: لتخرجنّ إلی البیعة أو لأحرقنّها علی من فیها؛ بعد ما خرجت بضعة المصطفی عن خدرها و هی تبکی و تنادی بأعلی صوتها:

 «یا أبتِ یا رسول اللَّه ما ذا لقینا بعدک من ابن الخطّاب و ابن أبی قحافة»

بعد ما قادوا علیّا علیه السلام إلی البیعة کما یُقاد

الغدیر فی الکتاب و السنه و الادب، ج 5، ص: 584

الجمل المخشوش؛ بعد ما قیل له: بایع و إلّا تُقتل؛ بعد ما لاذ بقبر أخیه المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم باکیاً قائلًا:

 «یا ابن امّ إنّ القوم استضعفونی و کادوا یقتلوننی»

بعد .. بعد .. إلی مائة بعد «1».

و لعلّ تلک الشدّة فی إباءة اللَّه و ملائکته و المؤمنین خلافة أیّ أحد إلّا أبا بکر، کانت مکذوبة علی اللَّه و علی رسوله و المؤمنین، أو کانت صحیحة غیر أنّها مقیّدة بإرادة أبی بکر نفسه و مشیئته؛ لاها اللَّه کانت مکذوبةً لیس إلّا.

30- و ما المجوّز لعمر قوله لأبی عبیدة الجرّاح لمّا قبض رسول اللَّه صلی الله علیه و آله و سلم:

ابسط یدک فلأُبایعک فأنت أمین هذه الأمّة علی لسان رسول اللَّه صلی الله علیه و آله و سلم، فقال أبو عبیدة لعمر: ما رأیت لک فَهّة «2» مثلها منذ أسلمت، أتبایعنی و فیکم الصدّیق و ثانی اثنین؟

مسند أحمد (1/35)، طبقات ابن سعد (3/128)، نهایة ابن الأثیر (3/247)، صفة الصفوة (1/97)، السیرة الحلبیّة (3/386)، الصواعق (ص 7) «3».

فما الذی دعاه إلی ذلک الخلاف الفاحش علی تلکم النصوص؟ و ما کان ذلک الاستبداد بالرأی تجاه النصّ المؤکّد من اللَّه العزیز؟ نعم. و کم له من نظیر!

31- و کیف کان عمر یری الأمر شوری بین المسلمین، و یقول: من بایع أمیراً من غیر مشورة المسلمین فلا بیعة له، و لا بیعة للذی بایعه تغرّة أن یقتلا؟

مسند أحمد (1/56)، تاریخ ابن کثیر (5/246) «4».