اولین دایرةالمعارف دیجیتال از کتاب شریف «الغدیر» علامه امینی(ره)
۲۹ فروردین ۱۴۰۳

مقدمه جلد ششم «الغدیر»

متن فارسی

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

«پروردگارا پاک و منزّهی تو، نیست دانشی برای ما مگر آنچه تو ما را آموختی، تو دانای درست کرداری، و هر آینه بحقیقت آوردیم ایشانرا کتابیکه تفصیل دادیم آنرا بر دانش که هدایت و رحمت است و کسانی که به ایشان کتاب فرستادیم میدانند که آن فروآمده از پروردگار تو حق است و تردید نکنند کسانیکه کتاب داده شده‌اند و مؤمنان و اختلاف نکردند کسانی که کتاب داده شدند مگر بعد از آنکه علم و دانش پیدا نمودند برای عداوتیکه میان ایشان بود. و هر آینه اگر پیروی کنی هواهای ایشان را بعد از آنچه که آمد تو را از دانش به راستی که در این هنگام تو از ستمکاران خواهی بود، و نیست برای ایشان دانشی و آنها پیروی نمی‌کنند مگر پندار را و به درستی که گمان و پندار بینیاز میکند چیزی را از حق این است مقدار ایشان از دانش براستی که پروردگار تو داناتر است به کسی که هدایت یابد. پس سپاس مخصوص خدائی است که هدایت نمود ما را باین طریق و نمودیم ما که هدایت شویم اگر خدا ما را هدایت نکرده بود و سلام بر بندگان او کسانی که برگزید ایشانرا بر آن گروه باد صلوات و رحمتی از پروردگارشان و ایشانند راه یافته‌گان

الغدیر فی الکتاب و السنه و الادب، ج‏6، ص: 8

متن عربی

الغدیر فى الکتاب و السنه و الادب، ج‏6، ص: 8

بسم الله الرحمن الرحیم

سُبحانَکَ لا عِلمَ لَنا إلّا ما عَلّمتَنا إنَّکَ أنتَ العَلیمُ الحَکِیمُ. وَ لَقَدْ جِئناهُمْ بِکِتابٍ فَصَّلناهُ عَلى عِلمٍ هُدىً وَ رَحمَةً. وَ الّذِینَ آتَیناهُمُ الکِتابَ یَعلَمُونَ أنَّهُ مُنزَّلٌ مِنْ رَبِّکَ بِالحَقِّ. وَ لا یَرتابُ الّذِینَ أُوتُوا الکِتابَ وَ المؤمنونَ. وَ ما اختَلَفَ الّذِینَ أُوتُوا الکِتابَ إلّا مِنْ بَعدِ ما جاءَهُمُ العِلمُ بَغیاً بَینَهُم. وَ لَئنِ اتَّبَعتَ أهواءَهُم مِنْ بَعدِ ما جَاءَکَ مِنَ العِلمِ إنَّکَ إذاً لَمِنَ الظّالِمِین. وَ مَا لَهُمْ بِهِ مِنْ عِلمٍ إنْ یَتَّبعُونَ إلّا الظَنَّ وَ إنَّ الظَنَّ لا یُغنی مِنَ الحَقِّ شَیئاً. ذَلِک مَبلَغُهُمْ مِنَ العِلمِ إنَّ رَبَّکَ هُوَ أعلَمُ بمَنِ ضَلَّ عَنْ سَبِیلِهِ وَ هُو أَعْلَمُ بِمَنِ اهتَدَى.

الحَمدُ لِلّه الّذِی هَدانا لِهذا وَ ما کُنّا لِنَهتَدِیَ لَو لا أنْ هَدانا اللَّه. وَ سَلامٌ عَلى عِبادِهِ الّذِینَ اصطَفى. أُولئِکَ عَلَیهِمْ صَلَواتٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَ رَحمَةٌ وَ أُولئِکَ هُمُ المُهتَدُون.

الأمینی