اولین دایرةالمعارف دیجیتال از کتاب شریف «الغدیر» علامه امینی(ره)
۲۹ خرداد ۱۴۰۳

نامه علی(ع) به مردم کوفه درباره قتل عثمان

متن فارسی

امیرالمومنین در نامه ای به مردم کوفه میفرماید”: من درباره قضیه عثمان اطلاعاتی بشما میدهم که با شنیدن آن مثل این باشد که شما شاهد ماجرایش بوده اید. مردم به او انتقاداتی داشتند. من یکی از مهاجران بودم که او را درباره کارهایش زیاد مواخذه می کردم و کمتر او را می کوبیدم. طلحه و زبیر، ساده ترین کارهائی که نسبت به او میکردند تندروی و خشونت بود و ملایم ترین حملاتشان خشونت بار. و عائشه شرار خشم بر او می بارید. جماعتی فرا رسیده او را کشتند. و مردم بدون اینکه ناراضی یا تحت فشار باشند و در کمال آزادی و اختیار با من بیعت کردند.”

(الغدیر فی الکتاب و السنة و الادب ج 9 ص 153)

متن عربی

من کتاب له علیه السلام إلی أهل الکوفة عند مسیره من المدینة إلی البصرة: «أمّا بعد؛ فإنّی أخبرکم عن أمر عثمان حتی یکون سمعه کعیانه: إنّ الناس طعنوا علیه فکنت رجلًا من المهاجرین أُکثر استعتابه، و أُقلّ عتابه، و کان طلحة و الزبیر أهون سیرهما فیه الوجیف، و أرفق حدائهما العنیف، و کان من عائشة فیه فلتة غضب فأُتیح له قوم فقتلوه، و بایعنی الناس غیر مستکرهین و لا مجبرین، بل طائعین مخیّرین».

نهج البلاغة (2/2)، الإمامة و السیاسة (1/58) «6».

قال ابن أبی الحدیث فی الشرح «7» (3/290): أمّا طلحة و الزبیر فکانا شدیدین علیه- علی عثمان- و الوجیف: سیر سریع، و هذا مثل یقال للمشمّرین فی الطعن علیه، حتی أنّ السیر السریع أبطأ ما یسیران فی أمره، و الحداء العنیف أرفق ما یحرّضان به علیه.