اولین دایرةالمعارف دیجیتال از کتاب شریف «الغدیر» علامه امینی(ره)
۹ خرداد ۱۴۰۳

ویژگی خاص اهل بیت(ع)

متن فارسی

سخن پیامبر (ص) که فرمود: آگاه باشید که مسجد من بر هر زن حائض و هر مرد جنب جز بر محمد و اهل بیتش، علی، فاطمه،حسن و حسین، حرام است. و گفتار دیگرش (ص) که فرمود: توجه کنید، این مسجد بر جنب و حائض حلال نیست، مگر برای رسول خدا، علی، فاطمه، حسن و حسین، آگاه باشید من نامهای آنها را برای شما بیان کردم تا گمراه نشوید.

سنن بیهقی 7ر 65 و سخن او (ص) به علی: اما برای تو در مسجد من، هر چه بر من حلال است، بر تو حلال و هر چه بر من حرام است، بر تو نیز حرام خواهد بود، حمزه بن عبد المطلب گفت: یا رسول الله من عموی شما هستم و از علی به شما نزدیکترم فرمود: راست گفتی عمو، همانا بخدا سوگند این امر از جانب من نیست این از طرف خدای بزرگ است. و گفتار مطلب بن عبد الله بن حنطب: همانا پیامبر (ص) اجازه نمی داد در حال جنابت کسی از مسجد عبور کند یا در آن بنشیند مگر علی بن ابی طالب، به خاطر اینکه خانه اش در مسجد بود.

الغدیر فی الکتاب و السنه و الادب، ج‏3، ص: 301

متن عربی

و قوله صلی الله علیه و آله و سلم: «ألا لا یحلُّ هذا المسجد لجُنب و لا لحائض إلّا لرسول اللَّه، و علیّ، و فاطمة، و الحسن، و الحسین، ألا قد بیّنت لکم الأسماء أن لا تضلّوا». سنن البیهقی (7/65).

و قوله صلی الله علیه و آله و سلم لعلیٍّ: «أمّا أنت فإنَّه یحلُّ لک فی مسجدی ما یحلُّ لی، و یحرم علیک ما یحرم علیَّ». فقال له حمزة بن عبد المطّلب: یا رسول اللَّه أنا عمّک و أنا أقرب إلیک من علیٍّ. قال: «صدقت یا عمّ، إنَّه و اللَّه ما هو عنّی، إنَّما هو عن اللَّه تعالی» «6».

الغدیر فی الکتاب و السنه و الادب، ج‏3، ص: 301

و قول المطّلب بن عبد اللَّه بن حنطب: إنَّ النبیَّ صلی الله علیه و سلم لم یکن أذِن لأحد أن یمرَّ فی المسجد و لا یجلس فیه و هو جُنبٌ، إلّا علیّ بن أبی طالب لأنَّ بیته کان فی المسجد «1».