اولین دایرةالمعارف دیجیتال از کتاب شریف «الغدیر» علامه امینی(ره)
۷ اسفند ۱۴۰۲

نامه معاویه به امام حسین(ع)

متن فارسی

نامه معاویه به حسین بن علی (ع)
… به من اطلاع رسیده که کارهائی کرده ای که گمان نمی کردم بکنی.
وفای به پیمان بیعت، از میان مردم برای کسانی بیش از همه سزاوارتر و واجب تر است که چون تو اهمیت و مقام و افتخارات و منزلتی داشته باشند که خدایت نائل گردانیده است. بنابر این رو به ناسازگاری میار، و از خدا بترس، و این امت را به فتنه و آشوب نینداز، و به مصلحت خودت و دینت و امت محمد بیندیش، و مگذار کسانی که ایمان نمی آورند ترا از راه بدر کنند.
حسین- رضی الله عنه- در جوابش چنین نوشت:
… نامه ات رسید. نوشته ای به تو گزارش رسیده کارهائی کرده ام که گمان نمی کردی بکنم. و تنها خداوند متعال است که انسان را به کارهای نیک رهنمون گشته توفیق انجامش را می دهد. درباره این که به تو گزارش رسیده درباره من، باید بگویم که آنها را سخن چینان جاسوس منش و اختلاف انداز به تو گزارش کرده اند و آن گمراهان منحرف و از دین بدر دروغ گفته اند. من نه تصمیم به جنگ
گرفته ام و نه در پی اختلافم. من از خدا در مورد ترک آن از تو و از دار و دسته ات نگرانم از حزب ستمکاری که مقدسات را پایمال می سازد و خون ناحق می ریزد، حزب ستمکار و همدستان شیطان مطرود … «1»

الغدیر فی الکتاب و السنه و الادب، ج 10، ص: 340

متن عربی

                        الغدیر فی الکتاب و السنه و الادب، ج 10، ص: 340

کتاب معاویة إلی الحسین علیه السلام:

أمّا بعد: فقد انتهت إلیّ منک أمور لم أکن أظنّک بها رغبة عنها، و إنّ أحقّ الناس بالوفاء لمن أعطی بیعته من کان مثلک فی خطرک و شرفک و منزلتک التی أنزلک اللَّه بها، فلا تنازع إلی قطیعتک، و اتّق اللَّه، و لا تردنّ هذه الأُمّة فی فتنة، و انظر لنفسک و دینک و أُمّة محمد، و لا یستخفنّک الذین لا یوقنون.

فکتب إلیه الحسین رضی الله عنه:

 «أمّا بعد: فقد جاءنی کتابک، تذکر فیه أنّه انتهت إلیک عنّی أمور لم تکن تظنّنی بها رغبة بی عنها. و إنّ الحسنات لا یهدی لها و لا یسدّد إلیها إلّا اللَّه تعالی، و أمّا ما ذکرت أنّه رُقی إلیک عنّی فإنّما رقاه الملّاقون المشّاؤون بالنمیمة المفرّقون بین الجمع، و کذب الغاوون المارقون، ما أردتُ حرباً و لا خلافاً، و إنّی لأخشی اللَّه فی ترک ذلک منک و من حزبک القاسطین المحلّین، حزب الظالم، و أعوان الشیطان الرجیم».

إلی آخر الکتاب «1».